HISTORIE FOTOGRAFIE

Vynález fotografie nebyl ojedinělým počinem jediného muže. Rozvoj přírodních věd v 19. století. – pro fotografii byly důležité fyzika (optika) a chemie - široce podnítil „vynalézavost“ a fotografie (tehdy se jí tak ještě neříkalo) spatřila světlo světa téměř současně na několika místech. Svou roli pak sehrála především dostupnost objevů, určena formou ochrany vynálezcových práv. Rychlý nástup praktického použití daguerrotypie, byť šlo o „slepou vývojovou větev“, umožnila forma její prezentace. Byla 19. srpna 1839 na zasedání francouzské Akademie věd a umění věnována zdarma (bez patentování) na veřejnosti. Podobně i další fotografické analýzy vznikly vícekrát., stačí připomenout barevnou fotografii, která má k dispozici více principů. I když dnes zdokonalování fotografických technik a procesů probíhá velmi sofistikovaně (třeba při konstrukci objektivů či mnohovrstvých citlivých materiálů, o elektronice ani nemluvě), vlastní „kouzlo“ při vzniku fotografického obrázku stále vysvětlují „jen“ teorie.


Kontakt

Kouzlo-fotografie


ZDROJE

KNIŽNÍ:

·         Co je to fotografie? Karel Císař ed. ; Praha: Herrmann& synové, 2004.

·         Baatz, Willfried, 1950-. Fotografie. Willfried Baatz ; s úvodem L. Fritze Grubera; Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2004.

·         Cheung, William. Černobílá fotografie. William Cheung. Brno: Computer Press, 2006.

·         Vondra, Marek, 1966-. Digitální fotografie: tipy a triky pro úpravy na počítači: speciální barevná příloha 20 stran netradiční fotografické techniky. Marek Vondra. 1. vyd. Praha: Grada, 2005.

·         Kelby, Scott.Digitální fotografie. Scott Kelby ; [překlad Jan Kuklínek]. Vyd. 1. Brno: Zoner Press, 2007.

·         Kelby, Scott. Adobe Photoshop CS3 : úpravy digitálních fotografií: unikátní 7bodový systém Scotta Kelbyho pro vylepšení a úpravy vašich digitálních fotografií. Scott Kelby ; Vyd. 1. Brno: Zoner Press, c2008.

 

INTERNETOVÉ:

www.wikepedie.cz 

www.csfotografie.cz

www.vesmir.cz

www.digimanie.cz