ÚVOD

Už dobrých 150 let existuje fotografie jako zdánlivě autentické zobrazení skutečnosti. To je krátká doba ve srovnání s tradičními způsoby zobrazování malířstvím a grafikou. A přesto měla a má nesmírný vliv na naši schopnost vidění. Fotografové svými díly naše vnímání zostřili, možná dokonce změnili.

Fotografické obrazy mají už dlouho stálé místo v naší obrazové paměti. Zatímco dlouho byla fotografii přisuzována funkce pouze ilustrační, ale v žádném případě umělecká, dnes používá toto médium dalekosáhlé mezinárodní reputace. Její muzeální postavení je dokumentováno díky rozsáhlým fotografickým sbírkám tak významných muzeí jako je Museum of Modern Art v New Yorku, Museum Ludwig v Kolíně nebo londýnské Victoria and Albert Museum.

Fenomén fotografie, srovnatelný s používáním ohně, vynálezem knihtisku a nyní s využitím počítačů.



ZDROJE

KNIŽNÍ:

·         Co je to fotografie? Karel Císař ed. ; Praha: Herrmann& synové, 2004.

·         Baatz, Willfried, 1950-. Fotografie. Willfried Baatz ; s úvodem L. Fritze Grubera; Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2004.

·         Cheung, William. Černobílá fotografie. William Cheung. Brno: Computer Press, 2006.

·         Vondra, Marek, 1966-. Digitální fotografie: tipy a triky pro úpravy na počítači: speciální barevná příloha 20 stran netradiční fotografické techniky. Marek Vondra. 1. vyd. Praha: Grada, 2005.

·         Kelby, Scott.Digitální fotografie. Scott Kelby ; [překlad Jan Kuklínek]. Vyd. 1. Brno: Zoner Press, 2007.

·         Kelby, Scott. Adobe Photoshop CS3 : úpravy digitálních fotografií: unikátní 7bodový systém Scotta Kelbyho pro vylepšení a úpravy vašich digitálních fotografií. Scott Kelby ; Vyd. 1. Brno: Zoner Press, c2008.

 

INTERNETOVÉ:

www.wikepedie.cz 

www.csfotografie.cz

www.vesmir.cz

www.digimanie.cz