KODAK - FOTOGRAFIE PRO KAŽDÉHO

Asi deset let před přelomem století přišel na trh lehký, jednoduše ovladatelný fotoaparát, který vývoj fotografie natrvalo změnil a stal se nejslavnějším milníkem její nové radikální použitelnosti.

Cílem tohoto vynálezu byla fotografie pro všechny, vize, která pramenila nejspíš také z amerického podnikatelského myšlení. Tento nápad Američana G. Eastmana zjednodušit fotografování tak, aby každý, kdo umí zmáčknout tlačítko, byl schopen udělat fotografii, byl základem velkolepého úspěchu. S „Kodak Nr. 1“ představeným roku 1888 byla fotografie zpřístupněna skutečně všem, zatímco doposud byla jen v rukou profesionálních fotografů.

V podstatě se Eastmanův nápad opíral o vynález revernda H. W. Goodwina. Ten hledal alternativní materiál, který by mohl nahradit skleněné desky, a vyvinul ohebný, transparentní obrazový nosič, svitkový film. Jeho patent podaný v roce 1887, který spočíval v principu vrstvy želatiny bromidu stříbrného na celuloidu, byl zdržen několik let kvůli jeho nejasně sepsané a podané přihlášce patentu. Toho využil G. Eastman. Vyvodil si z Goodwinova vynálezu, že je nyní možné vyrábět fotoaparáty pro každého a masovou výrobou je cenově zpřístupnit. Prvním krokem k tomu byl „Stripping Film“, svinutý papír s vrstvou, který se však ukázal jen jako omezeně použitelný. Ten v roce 1891 nahradil „American Film“, transparentní film na celuloidovém podkladě.

Eastmanův nejvýznamnější přínos popularizaci fotografie spočíval za prvé ve zkonstruování lehkého přenosného fotoaparátu o rozměrech 8 x 9 x 16 cm s pevně zaostřeným objektivem a svitkovým filmem na sto kulatých negativů o průměru 65 mm. Za druhé byl stejně důležitým příspěvkem fotoservis, který nabízel zákazníkům: „You Press the Button. We do the Rest.“ (Vy zmáčnete tlačítko. My uděláme zbytek). Fotoaparáty, které prodával, byly vybavené filmem. V ceně bylo zahrnuto vyvolání a výroba snímků. Zákazník poslal exponovaný film ve fotoaparátu zpět firmě Eastman Company v Rochesteru, USA, a obdržel kromě hotových fotografií za dalších 10 dolarů fotoaparát s novým filmem. Pro tento produkt vymyslel Eastman název „Kodak“ – uměle vytvořené slovo, které bylo zvoleno z čistě marketingových důvodů. Bylo to jednoduché slovo, jež lze vyslovit ve všech jazycích.

 

Kamera Kodak Nr. 1


Kontakt

Kouzlo-fotografie


ZDROJE

KNIŽNÍ:

·         Co je to fotografie? Karel Císař ed. ; Praha: Herrmann& synové, 2004.

·         Baatz, Willfried, 1950-. Fotografie. Willfried Baatz ; s úvodem L. Fritze Grubera; Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2004.

·         Cheung, William. Černobílá fotografie. William Cheung. Brno: Computer Press, 2006.

·         Vondra, Marek, 1966-. Digitální fotografie: tipy a triky pro úpravy na počítači: speciální barevná příloha 20 stran netradiční fotografické techniky. Marek Vondra. 1. vyd. Praha: Grada, 2005.

·         Kelby, Scott.Digitální fotografie. Scott Kelby ; [překlad Jan Kuklínek]. Vyd. 1. Brno: Zoner Press, 2007.

·         Kelby, Scott. Adobe Photoshop CS3 : úpravy digitálních fotografií: unikátní 7bodový systém Scotta Kelbyho pro vylepšení a úpravy vašich digitálních fotografií. Scott Kelby ; Vyd. 1. Brno: Zoner Press, c2008.

 

INTERNETOVÉ:

www.wikepedie.cz 

www.csfotografie.cz

www.vesmir.cz

www.digimanie.cz