MOKRÝ KOLODIOVÝ PROCES

O vývoji fotografie, tempu a rozsahu jejího šíření od padesátých let 19. století rozhodly zásadně 3 faktory: politický a sociální vzestup měšťanstva, nová estetika fotografie a možnost masově fotografie vyrábět.

Světová výstava roku 1851 ukázala univerzální využití fotografie a představila nové metody, které byly vyvinuty v Anglii a Francii. Nejdůležitějšími novinkami byly mokrý kolodiový proces a stereoskopie.

Na počátku druhé éry fotografie stálo zavedení mokrého kolodiového procesu. Během několika let masivně nahradil všechny dosavadní metody. V letech 1850-1851 poukazovali skoro současně, ale přesto téměř nezávisle na sobě, G. Le Gray ve Francii a R. J. Bingham a F. S. Archer v Anglii na využití kolodia jako povrchu. Ale protože G. Le Gray svou metodu publikoval neúplně, prosadila se Archerova metoda.

Při mokrém kolodiovém procesu se pomocí roztoku dusičnanu stříbrného zcitliví na světlo téměř ztuhlá, ale ještě ne zaschlá jódová vrstva kolodia nanesená na skleněnou desku a poté se ihned osvítí a vyvolá.

Kolodium je roztok nitrocelulózy, objevené roku 1846 C. F. Schönbeinem v éteru a alkoholu. Přes nesmírné náklady, které byly nutné – deska musela být upravena bezprostředně před snímáním a okamžitě poté vyvolaná – vytlačil kolodiový proces všechny ostatní negativové metody.

Obzvláště při venkovním fotografování se muselo vybavení pro temnou komoru nosit s sebou. Toto vybavení vážilo, včetně světlotěsného stanu, stativu, skleněných desek a chemikálií, často sto kilogramů, tedy asi dvakrát tolik co vybavení pro daguerrotypii. Bohatí fotografové jezdili v kočáru, který byl zařízen jako temná komora, jiní za sebou táhli vozík nebo nosili toto těžké vybavení na zádech. Velmi často už byly používány kamery, které se daly zaklapnout a často byly vybaveny měchem. Byly okolo roku 1860 nabízeny jako moderní přístroj a brzy nahradily šoupátkové kamery.

Nad existující metodou negativů měl kolodiový proces převahu díky značně vyšší citlivosti fotografické vrstvy. Poprvé mohly být zhotovovány momentní snímky s dobou osvitu jedné sekundy. To bylo revoluční, a proto se veškerá námaha vyplatila.

 

 Fotograf s výbavou pro mokrý kolodiový proces.

 

 

 


Kontakt

Kouzlo-fotografie


ZDROJE

KNIŽNÍ:

·         Co je to fotografie? Karel Císař ed. ; Praha: Herrmann& synové, 2004.

·         Baatz, Willfried, 1950-. Fotografie. Willfried Baatz ; s úvodem L. Fritze Grubera; Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2004.

·         Cheung, William. Černobílá fotografie. William Cheung. Brno: Computer Press, 2006.

·         Vondra, Marek, 1966-. Digitální fotografie: tipy a triky pro úpravy na počítači: speciální barevná příloha 20 stran netradiční fotografické techniky. Marek Vondra. 1. vyd. Praha: Grada, 2005.

·         Kelby, Scott.Digitální fotografie. Scott Kelby ; [překlad Jan Kuklínek]. Vyd. 1. Brno: Zoner Press, 2007.

·         Kelby, Scott. Adobe Photoshop CS3 : úpravy digitálních fotografií: unikátní 7bodový systém Scotta Kelbyho pro vylepšení a úpravy vašich digitálních fotografií. Scott Kelby ; Vyd. 1. Brno: Zoner Press, c2008.

 

INTERNETOVÉ:

www.wikepedie.cz 

www.csfotografie.cz

www.vesmir.cz

www.digimanie.cz